Pracujemy w oparciu o proces zmiany

W trakcie festiwalu pracujemy w oparciu o proces zmiany The Liminal Pathways Change Framework. Spełnia on dla nas rodzaj energetycznego zabezpieczenia procesu, przez który będziemy przechodzić. Wszyscy będziemy osadzeni w energii zmiany formułując dla siebie indywidualnie, ale i zbiorowo intencję pracy i kierunek zmiany jaki zapraszamy do naszego życia i naszych relacji.

Zmiana jest fundamentalnym aspektem naszego życia.  Gisela Wendling badając kultury rdzenne i ich naturalne podejście do zmian, ujęła zmianę w procesie The Wendling Liminal Pathways Change Framework ™. Ten model opiera się na dorobku prac antropologicznych Victora Turnera oraz osobistych prac badawczych Giseli, która podróżowała do kultur rdzennych obu Ameryk, Australii i Afryki, biorąc aktywny udział w życiu plemion. 

Ramy zmian Liminal Pathways to prosty i potężny przewodnik po terytorium zmian. Szczególnie ważne jest znaczenie mocy tego modelu  w normalizacji niepewności i niejednoznaczności, które są częścią tego co zachodzi by zaszła zmiana. Jest tam miejsce na twórcze napięcia które istnieją i są źródłem, z którego wyłania się nowe.

  1. Faza Przebudzenie – jest to mement uwiadomienia sobie że jesteśmy w zmianie, zaczynasz postrzegać inaczej, zauważanie rzeczy i informacji których do tej pory nie dostrzegałeś, godzenie się na proces i na to co się dzieje w Tobie i wokół Ciebie. W tej fazie następuje ustalanie celów i kierunków pracy. Towarzyszyć temu może zarówno ekscytacja: przyjemne oczekiwanie na to co się wydarzy, jak i to nieprzyjemne poczucie straty i smutku.
  2. Faza liminalna (kocioł alchemiczny) – faza pomiędzy. Starego już nie ma, nowe nie istnieje. Faza w której szukamy wizji, uczysz się nowego, dowiadujesz się, spotykasz i poznajesz nowych ludzi, nowe doświadczenia. Jednocześnie odczuwasz wiele związanego z nowym i nieznanym. Pojawi się wiele paradoksów i sprzeczności – w jednym momencie nas coś fascynuje i chcemy nowego a zaraz potem przeraża nas to i powoduje lęk. Bywa to bardzo nieprzyjemny moment i bardzo ekstatyczny w jednym czasie. Kiedy uczucia kotłują się dosłownie w naszym wnętrzu. Kiedy wizja nas pociąga i podnieca ale uczucia niepewności i strachu oraz realny ból po stracie starego nie pozwala poczuć się pewnie. W tym kotle miesza się alchemia naszej zmiany. W tej fazie projektujemy, wyznaczamy nowe szlaki, próbujemy by dokonać wyboru.
  3. Faza integracji (połączenie) – faza kończąca cykl. Na poziomie wewnętrznym następuje konsolidacja doświadczeń, przyjmowanie i inspiracja, która pozwala wdrażać zmianę w przypływie energii i odwagi do podejmowania akcji. Zarówno na poziomie wewnętrznym – zmiany jednostki jak w zewnętrznym świecie.

Gisela Wendling – autorka modelu The Liminal Pathways Change Framework

“W centrum mojej praktyki jest praca ze zmianą. Skupiam się na wspólnym angażowaniu ludzi, aby wykorzystać ich inteligencję, energię i możliwości podczas przechodzenia przez kolejne etapy procesu zmiany. Mam wielką pasję do wspierania ludzi w wykorzystaniu ich wizji, nadziei i kompetencji. Osoby, z którymi pracuję, doceniają sposób, w jaki łączę moją orientację na proces z perspektywą systemową oraz podejściem dialogu.

Jestem wiceprezesem Global Learning. W ramach tej roli współprowadzę Global Learning & Exchange Network Grove (GLEN). GLEN to społeczność edukacyjna, która wspiera praktyków i ich współpracę w zakresie badań nad działaniem oraz wbudowany proces badawczo-rozwojowy. Ostatecznym celem jest lepsze przygotowanie się do sprostania poważnym wyzwaniom, przed którymi stoimy na całym świecie.

Na moje podejście głęboko wpłynęły doświadczenia z różnymi kulturami. Obejmuje to badania terenowe w Ameryce Południowej, Afryce Południowej i Australii, a także życie w Australii i urodzenie się i wychowanie w Niemczech.

Mieszkam w Petaluma z moim mężem Davidem Sibbetem i córką Hannah.”